Říjen 2016

Co miluji? - Dějiny umění!

27. října 2016 v 13:21 | Loluo |  Ðeníčky
Moje životní motto ,,Vše si žádá čas." mi opět pomohlo. Ve škole se vyrovnaly vztahy, díky kterým se tam teď cítím jako doma. A co se týkalo frustrace z oboru, ta už je taky pryč. Trochu jsme si popovídali s učitelem a dokázali mu, že zvládneme víc úkolů a práce než předešlí studenti. Vedlo to k všeobecné spokojenosti - jak naší, tak učitele.
Do studia jsem vážně ponořená. V životě mě nic nebavilo a nenaplňovalo víc!

ná-dhe-ra! Sainte Chapelle v Paříži, zdroj

Dějiny umění jsou od začátku můj nejoblíbenější přemět, kterému zvlášť věnuji dost času. Vyučuje ho náš třídní (podle mě jeden z nejlepších pedagogů na škole, jedna půlka lidí ho miluje a druhá nenávidí, nic mezi). On je do dějin blázen - ví toho opravdu moc, a taky to umí předat dál. Mluví, mluví a mluví, do toho si vzpomene na nějaké dílo, které nám musí ukázat. Pouští nám performace, komiky, divadla, amatérskou tvorbu, dokumenty o kterých nikdo jakživ neslyšel. Ukazuje různé umělce a směry, odvětví.. ať už se jedná o architekturu, sochy, obrazy, sklo, kov, street art, koncepty.. upozorňuje na výstavy a vernisáže v okolí, různé festivaly, přednášky.. a to nejhlavnější, co vždy říká: ,,Moje slova jsou Boží zákon!":D Takže - dává nám hodně, ale na oplátku čeká hodně od nás. Definice přesně tak, jak je řekl, cokoliv odlišného škrtá. Všichni ho musí poslouchat, nikdo nesmí koukat jinam, natož aby ležel na lavici. Fakt ho zbožňuju a líbí se mi jak učí. Jeho hodiny mě prostě baví.
Za ty necelé dva měsíce mě nesmírně obohatily. Ani to nedokážu pořádně popsat. Začala jsem úplně jinak uvažovat a přemýšlet nad věcmi, kterým jsem nikdy nevěnovala pozornost a vidět, o čem jsem netušila, že existuje.

tohle MUSÍM vidět naživo, zdroj

Zapisuju si všechno, co mě zaujme z toho o čem mluví, potom si to hledám ještě znova a čtu o tom více. Mám tři sešity - jeden do hodiny úplně na všechno, druhý na čistý zápis, který si přepisuji doma z toho prvního a třetí na věci, které nám ukazuje. Do něj si zapisuji informace, co si pak najdu zvlášť. Na začátku roku nám doporučil několik knih o dějinách umění a umění samotném - z těch už mám hromadu na stole. Pořád s sebou alespoň jednu knihu dějin tahám. Absolutní posedlost.
Přemýšlím, že bych dějiny umění zvolila jako obor na vysoké škole, protože.. proboha, není nic úžasnějšího než dějiny! Vše, co si ve svém životě přeji, je rituálně si proříznout tepnu a darovat dějinám svoji duši. FAKT.
,,Za co běžíte? Za práva žen?" - ,,Chtěl jsem si jen zaběhat.."