Leden 2017

TT - fanatismus (náboženství)

21. ledna 2017 v 18:15 | Loluo
Stát se fanatikem není těžké. Člověk může být inteligentní, vzdělaný a dobrosrdečný jak chce, ale to mu nepomůže. Nechá se ovlivnit tak, že mu to naruší zdravé uvažování a chování, a hlavně - přes jeho názor, svatou pravdu, nejede vlak.
Vyrůstala jsem (a stále rostu) s náboženským fanatikem. Museli jsme chodit na shromáždění, do služby, na přednášky, studovat bibli, modlit se před každým jídlem. (A taky pravidla Neměl bys s nikým chodit a můžeš až po svatbě.) Nikdy jsme neslavili narozeniny, velikonoce ani vánoce a nic s tím spojeného. Je to zvláštní, ale když se do toho člověk narodí a vyrůstá v tom, přijde mu to jako samozřejmost.
Tohle je normální, v tomto náboženství takto dané. Jenže vše začalo přerůstat do enormních rozměrů - nesmíš vstoupit do kostela nebo jiných sakrálních prostor, žádné lebky a kostry (=satan), víly, andělé, čerti, mikuláši, elfové, draci, skřeti, fantasy filmy a knihy, žádné animované seriály jako např. Simpsonovi, žádná hudba o alkoholu, drogách, sexu a satanovi (takže třeba Black Sabbath nebo Ac/Dc), neexistují vtipy o bohu a svatém písmu. Nesmíš se bavit s tímhle, nemůžeš dělat tohle, zapomeň že si oblečeš... Všechny moje knihy, hračky, obrázky a věci, co se mu zdály pod vlivem satana mi zničil. Nejlíp je spálil, roztrhal nebo odvezl hodně daleko.
Nemůže spát u některých lidí a brát si určité věci domů, protože mu pak straší v bedně. Dokonce si myslí, že se určití lidi (podle něj zvaní spiritisti) mohou napojovat na druhé, ovlivňovat jejich konání, přetahovat je na stranu zla a blabla.
Kdybych měla někdy nehodu a potřebovala transfuzi krve, raději by mě nechal umřít, než abych v sobě měla cizí krev. (protože je to prostě PROTI)
U nás doma je hodně věcí o kterých se prostě nemluví, za žádných okolností. Za ta léta kvůli tomu vzniklo spoustu sporů a rozepří a velká část mé rodiny se spolu nebaví. Občas mě to sužuje, je mi všechno líto. Často musím lhát a mlžit, nebaví mě to, cítím se kvůli tomu zle.
A tohle vše jen kvůli jednomu fanatikovi. Mrzí mě, že to takto píšu, protože ho mám ráda, přece jen je to můj rodič.
- díky tomuto mohu říct, že fanatismus chápu. Vím, jak se fanatik chová a co prožívá. Kéž bych však věděla jak ho z toho dostat ven..

TBR leden 2017

8. ledna 2017 v 16:51 | Loluo |  Knihy

TBR neboli To Be Read, co chci přečíst za měsíc leden. Na konci měsíce napíšu zhodnocení toho, co jsem stihla přečíst a moje dojmy z knih. Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet. Před tímhle článkem jsem stihla přečíst už tři knihy, do konce měsíce zbývá 20 dní.

1. Sofiin svět - Jostein Gaarder
Tahle kniha mi dává zabrat už měsíc a dočíst ji bude můj hlavní cíl. Jsou to stručné dějiny filozofie zpracované do příběhu, který se odehrává v pozadí. Knihu mi půjčil můj učitel ve škole, protože do mě nejspíše vkládá naději, že splním jím nedosažené a dotáhnu to někam dál. (haha)

2. Některou z knih, které jsem si stáhla zde - databook
Jsou tam celkem capoviny, ale dá se vybrat i kvalitní četba (mají snad veškeré Čapkovo dílo:D).

3. Pán prstenů, Společenstvo prstenu - J.R.R. Tolkien
Nedělám si neděje, že bych mohla tuhle knížku dočíst, ale ráda bych v ní do konce měsíce alespoň trochu pokročila. Sice mě nebaví, ale chci jí dát šanci, protože Tolkien, proboha! Podle mě je naprosto geniální autor, i Pán prstenů je naprosto geniální dílo a já si ho chci přečíst. (a skrytě doufám, že se mi bude líbit)

Toť vše k mému plánu na leden. A co váš plán?
Mějte se hezky.
,,Za co běžíte? Za práva žen?" - ,,Chtěl jsem si jen zaběhat.."